Ve Zruby Rajec jsme přesvědčeni, že klasické roubenky měly a vždy budou mít své místo ve slovenské architektuře. V našem portfoliu mají proto zasloužený prostor i stavby z masivních hranolů.

Tyto stavby kráčejí ve stopách našich předků a využívají jejich výrobní postupy, přizpůsobené současnosti. Využívají se nejčastěji smrkové hranoly o průřezu 250/250, 300/300 mm. Dřevo, které těžíme ze severních vysokohorských oblastí Slovenska, je ideální právě pro tento typ staveb, protože je tvárné a lehce zpracovatelné a má vynikající fyzikální vlastnosti a dlouhou životnost. Stěnové hranoly jsou na sebe kladené se čtyřcentimetrovou spárou, vyplněnou tepelnou izolací. Z exteriéru a interiéru je tato spára uzavřená krycími lištami, jejichž barva častokrát barevně kontrastuje s tmavší barvou roubenky. V rozích jsou stěny provázané tradičním rybinovým spojem.

tradicna drevenica stavba

Rázovitý charakter se dá docílit i tradičními architektonickými prvky, jakými jsou tzv. ,,kukla“ v hřebeni střechy anebo velmi oblíbená podlomenice, zvaná též ,,suknička“. Ta našla využití u všech typů dřevostaveb díky své funkci dodatečné ochrany dřevěné stěny na štítové straně srubu.

Alternativou k přiznaným spárám mezi hranoly může být naše speciální W-drážka, používaná u staveb z kulatiny. Takovouto kulatinu je možné z obou stran oplošit nejen pro praktické využití stavby, ale také pro dosažení vzhledu v souladu s tradicí naší lidové architektury. Stejně tak je tímto způsobem možné vyjít vstříc i přísným normám stavebních úřadů v některých chráněných oblastech Slovenska. Kombinace rybinového spoje, sofistikované W-drážky a kulatiny oplošené do roviny představuje skloubení toho nejlepšího z dvou světů budování dřevostaveb.

tradicna drevenica stavba 2

Základním předpokladem kvalitní stavby je kvalitní materiál. Dřevo, které používáme, je z vysokohorských poloh Malé a Velké Fatry, těžené z nadmořských výšek min. 600 m n.m. ze zralých dospělých a nekalamitních porostů. Je to velmi hustě rostlé dřevo, kde na 1 cm připadá 5-7 letokruhů. Takové parametry má například rezonanční dřevo, ze kterého se vyrábějí hudební nástroje. Takové dřevo má o mnoho nižší koeficient lambda – koeficient tepelné propustnosti. Stavba z tohoto dřeva má výrazně lepší charakteristiky tepelněizolačních vlastností. Následně se v místě odvozu vybere vhodná kulatina, jejíž průměr se zjišťuje lesnickou průměrkou.

Takto vybraná kulatina se přiveze na manipulační skládku firmy, kde dojde k další vizuální kontrole a kusy odpovídající nejpřísnějším kvalitativním kritériím se vyberou na výstavbu srubového domu. Zpravidla to je 50 % dřevní hmoty, která prošla prvním výběrem z místa odvozu z lesnické lokality.

Kulatina vybraná na výstavbu je okamžitě ošetřená impregnačním postřikem proti škůdcům a navíc je celá manipulační skládka firmy zajištěna feromonovými lapači.

Výroba tradičních roubenek

Naše realizace

Využijte naše profesionální služby a neváhejte nás kontaktovat >>